Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Garaż w domu czy osobno? (porównanie) 

Dom Data publikacji - 27 czerwca 2024 Autor - Redakcja dobrytynkarz.pl
Garaż w domu czy osobno


Przydomowy garaż to konieczność wygospodarowania dodatkowych kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Sytuację nieco komplikuje wybór wariantu — zdecydowanie się na garaż wbudowany w dom, czy też wybór dodatkowego budynku w niewielkiej odległości od domu. Poniżej przedstawiamy zalety obu rozwiązań. 

Garaż w domu – czy warto?

Decyzja o garażu będącym częścią domu jest często podyktowana przez wymogi projektu i warunki panujące na działce. Niekiedy jest to jedynym możliwym wyborem. Specyficzny kształt działki nie pozwala na umiejscowienie osobnego garażu na dwa auta — wtedy projektant musi stworzyć plan domu z garażem spełniający oczekiwania funkcjonalne domowników — mówi architekt współpracujący z firmą logishouse.pl oferującą budowę domów w Katowicach

W tym tekście nie będziemy zbyt dużej wagi przywiązywać do kwestii związanych z samym projektem. Skupimy się w głównej mierze na praktycznych aspektach obu rozwiązań.

Zalety garażu wbudowanego w domu

Gdy myślimy o garażu będącym częścią domu, często w naszych głowach malują się obrazy znane z amerykańskich filmów. Tam zawsze bohaterowie schodzą do swoich garażów bezpośrednio z korytarza zlokalizowanego w domu. W Polsce także jest to bardzo popularne rozwiązanie. 

Oprócz dużej wygody tego rozwiązania warto zwrócić też uwagę na kwestie estetyczne. Często budynek, w którym jest garaż ma bardziej efektowny projekt. Architekt w takim wypadku jest w stanie zaprojektować spójną budowlę, w której integralną część stanowią zadaszone miejsca parkingowe dla aut.

Ważną korzyścią wynikają z garażu w budynku są szerokie możliwości designerskie, jeżeli chodzi o aranżację przestrzeni nad miejscami postojowymi. Łatwo sobie wyobrazić ładny dom utrzymany w modernistycznym, regularnym kształcie, w którym znajduje się obszerny taras nad garażem. 

Kolejną bardzo praktyczną zaletą garażu w domu jest oszczędność miejsca. Jeśli dysponujesz niewielką działką, wtedy połączenie budynku z przestrzenią dla samochodów pozwala Ci lepiej wykorzystać teren działki. Mniejsza przestrzeń to także oszczędność — w końcu nie musisz tutaj planować dłuższego wjazdu i dodatkowych chodników. 

Wady garażu w domu

Wbudowanie garażu w bryłę domu skutkuje zmniejszeniem powierzchni mieszkaniowej. W końcu odchodzi około 30 metrów kwadratowych na garaż. Mało tego, hałas dochodzący z garażu może być niekiedy uciążliwy dla domowników. Oczywiście tutaj wiele zależy od zastosowanych materiałów budowlanych i sprytu architekta. 

Trzeba też pamiętać, że w skrajnych sytuacjach, ewentualny pożar w garażu może być zagrożeniem dla całego budynku. 

Garaż w niedalekiej odległości od domu

Wciąż na posesjach mieszkaniowych widzimy wiele garaży, które stoją jako niezależne budynki względem domów. Takie rozwiązanie ma sporo plusów. Są też oczywiście minusy.

Mocne strony osobnego domu i garażu

Gdy masz garaż jako osobny budynek, nie musisz go ogrzewać. Tym samym chłodne wnętrze tej przestrzeni nie ochładza pozostałych pomieszczeń w domu. 

Jeśli cenisz sobie autentyczny spokój, osobny garaż również Ci się przysłuży pod tym względem — w końcu nie będą przenoszone dźwięki dochodzące z garażu na pokoje domu. 

Jeśli tylko z uwagi na rozmiar działki możesz sobie pozwolić na osobny budynek, w Twoim domu będzie więcej miejsca. W końcu nie będzie ono ograniczane przez dodatkową przestrzeń samochodową. Tym samym możesz pomyśleć o obszernej garderobie lub przydomowej siłowni. 

W przypadku osobnego garażu masz pewność, że wyjdzie on taniej niż budowa domu połączonego z garażem. Konstrukcja obu budynków jest w takim przypadku mniej skomplikowana. Nie musisz też wydawać dodatkowych pieniędzy na izolację i ogrzewanie garażu. 

Wady osobnego garażu

Gdy pada deszcz musisz moknąć pokonując trasę między garażem a domem. Dodatkowo musisz też odśnieżać większą powierzchnię zimą. Dodatkowo to rozwiązanie nieco obniża atrakcyjność Twojej posesji — zwyczajnie staje się ona trochę mniej estetyczna. 

Garaż w domu czy osobno? (podsumowanie)

Jak widzisz, wybór między garażem w domu a potraktowaniem go jako osobnego budynku nie jest łatwy. Warto swoją wiedzę dodatkowo pogłębić podczas rozmowy z architektem. Doświadczony specjalista wytłumaczy wszystkie za i przeciw oraz przeanalizuje Twoja działkę pod kątem projektu. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja dobrytynkarz.pl

Jakub to pasjonat branży budowlanej i ogrodniczej, który dzieli się swoją wiedzą na stronie dobrytynkarz.pl. Jego wpisy stanowią cenne źródło inspiracji dla wszystkich, którzy pragną stworzyć unikalne wnętrza, piękne ogrody i prowadzić stylowy lifestyle. Ponad to specjalizuje się w nieruchomościach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie są zalety i wady ogrzewania gazowego?