Budownictwo pasywne w ostatnich latach zyskuje coraz większa popularność. Jest alternatywną dla powszechnego budownictwa. Początki budownictwa pasywnego można było zaobserwować w Niemczech, Australii oraz Szwecji. Rozwój tych rozwiązań spowodował, że dzisiaj coraz więcej jest takich budynków. Każdy obiekt może być zrealizowany w zakresie budownictwa pasywnego. Obecnie na świecie powstają nie tylko pojedyncze budynki, ale całe osiedla. Cena inwestycji jest niewiele większą niż w budownictwie w standardowych technologiach, a zapewnia korzyści w użytkowaniu budynku i zwrot kosztów.
Drzwi pasywne
Pasywne rozwiązania w budownictwie skupiają się na jak najlepszym wykorzystaniu zewnętrznych źródeł energii oraz jak najmniejszych startach energii. Odpowiednia izolacja i wentylacja oraz zapewnienie szczelności okien i drzwi pozwala na wydaje gromadzenie i dystrybucje ciepła w budynku. Domy pasywne mają za zadanie nie tylko jak najlepsze pozyskanie i wykorzystanie energii cieplnej, ale także wpływać korzystnie na jakość życia domowników. Budynki pasywne są najnowszą generacją budynków energooszczędnych. Wykazują niskie zapotrzebowanie na energię cieplną plasujące się na poziomie maksymalnym 15 kWh/m2/rok. Koszt ogrzania mieszkania o powierzchni 150m2 kosztuje mniej niż 400 zł za cały rok. Jest to niezwykle mało. Budownictwo pasywne to też nowoczesna architektura. Drzwi pasywne charakteryzują się wysokim uszczelnieniem. Dzięki temu mają niski poziom przenikalności ciepła. Same drzwi pasywne pozwalają na znaczne oszczędności w zakresie ogrzewania. Takie drzwi zabezpieczają też przed wilgocią, hałasem czy włamywaczami. Cechują się też niebanalnym wyglądem.
Co więcej?
Wraz dziwami pasywnymi warto zainwestować w okna pasywne oraz wymienniki ciepła w wentylacji. Razem te elementy pozwalają na oszczędność energii cieplnej oraz na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Drzwi pasywne najczęściej są zbudowane z odpowiedniego układu drewna oraz aluminium. Wykazują lepszą izolację przed wilgocią i nieodpowiednią temperaturą niż tradycyjne drzwi. Pozwalają na lepsze kumulowanie energii cieplnej w pomieszczeniu. Rozwiązania pasywne w nowoczesnym budownictwie to nie tylko dobra inwestycja i zmniejszenie późniejszych wydatków, ale także wzrost komfortu mieszkania. Rozwiązania pasywne to nie tylko niski koszt ogrzewania, ale także chłodzenie w okresie letnim bez instalowania dodatkowej klimatyzacji w pomieszczeniu. Na świecie budownictwo pasywne jest wspierane przez państwa, także w Polsce obecnie można uzyskać dofinasowanie na zakup lub budowę budynku pasywnego.