Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Biokominek – czy warto?

Budownictwo Data publikacji - 28 listopada 2020 Autor - Redakcja dobrytynkarz.pl
Biokominek - czy warto?


Biokominki znane są jako alternatywa dla kominków dla tych osób, które nie mają możliwości zainstalowania w mieszkaniu tradycyjnego kominka, na przykład ze względu na niewielki metraż lub brak instalacji kominowej.
Wiele osób traktuje je przede wszystkim jako dekorację niż efektywne źródło ciepła. Jednak chcąc zainwestować w urządzenie, jakim jest biokominek czy warto podejść do niego jako do ekologicznego dodatku do systemu ogrzewania w domu? Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zaletą biokominków jest możliwość wyboru opcji wolnostojącej bądź przeznaczonej do montowania na ścianie w dowolnym pomieszczeniu (na przykład w kuchni, łazience, a nawet na werandzie).
Różne modele mają różne obudowy – szklane, metalowe, ceramiczne i kamienne; spotyka się nawet biokominki z obudową drewnianą.
Paleniska w biokominkach najczęściej są wykonywane ze stali nierdzewnej; zazwyczaj wyposażone są w specjalne zasuwy, pozwalające na regulację intensywności płomienia, dzięki czemu możemy go dopasować do własnych potrzeb.

Biokominki – ekologiczne paliwo

Bazą paliwa do biokominków jest bioetanol pochodzenia roślinnego. To odnawialne źródło energii, które wyróżnia „czysty proces spalania”, czyli taki, którego produktem nie jest dym, sadza, charakterystyczny zapach ani popiół.
Spalanie bioetanolu powoduje jedynie wydzielanie ciepła oraz mieszaniny pary wodnej i dwutlenku węgla (z powodu tego ostatniego pomieszczenie z biokominkiem powinno być regularnie wietrzone). Dzięki temu biokominek jest urządzeniem łatwym do utrzymania w czystości.

Proporcje gazów we wspomnianej mieszaninie są podobnego do tych w wydychanym powietrzu. To sprawia, że biokominek nie wymaga jakiejkolwiek instalacji kominowej oraz jest urządzeniem przenośnym.
Dzięki temu kominek na biopaliwo może być też elementem dowolnej aranżacji – nie ograniczają go jakiekolwiek instalacje.

Biokominek – wady i zalety

W przypadku biokominków, aż 100% wytworzonej energii zostaje w pomieszczeniu. Dla porównania, nawet 60% ciepła wyprodukowanego przez tradycyjny kominek ucieka przez komin.

Jednak 1 litr paliwa wystarcza na kilka godzin użytkowania biokominka, pozwalając na zastąpienie nim grzejnika o mocy 3000W. W połączeniu z dość wysoką ceną biopaliwa i stosunkowo niewielką mocą grzewczą oznacza to, że biokominek nie nadaje się do wykorzystania jako samodzielne źródło ogrzewania, jedynie jako jego uzupełnienie.

Można je jednak traktować jako zdrowszą alternatywę dla świec zapachowych i innych podobnych produktów. Dzięki wytwarzaniu pary wodnej wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo w biokominku można umieścić naczynie z olejkiem eterycznym, co pozwala na efektywne i równomierne nasycenie powietrza zapachem.

Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w jesienne i zimowe wieczory jest możliwość przebywania w pobliżu ognia. Biokominek pozwala na to również osobom, które nie mogą zainstalować klasycznego kominka. To sprawia, że warto weń zainwestować, jeżeli lubimy ogień, a nie posiadamy instalacji kominowej.

Redakcja dobrytynkarz.pl

Jakub to pasjonat branży budowlanej i ogrodniczej, który dzieli się swoją wiedzą na stronie dobrytynkarz.pl. Jego wpisy stanowią cenne źródło inspiracji dla wszystkich, którzy pragną stworzyć unikalne wnętrza, piękne ogrody i prowadzić stylowy lifestyle. Ponad to specjalizuje się w nieruchomościach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?