Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Jak zaaranżować łazienkę? – kilka prostych porad

Wnętrza Data publikacji - 18 listopada 2021 Autor - Redakcja dobrytynkarz.pl
Jak zaaranżować łazienkę

Łazienka to miejsce w naszym domu, na obszarze którego możemy poczuć się zrelaksowanymi i wypocząć od codziennej rutyny. W końcu, kto z nas nie lubi wieczornego, ciepłego prysznica lub długiej kąpieli w wannie wypełnionej wodą. 

Aby jednak cieszyć się wypoczynkiem w wodzie, konieczne jest wcześniejsze zaaranżowanie łazienki i prawidłowe rozmieszczenie wszystkich elementów. Dla niektórych może się to wydawać bez znaczenia, jednak trzeba wspomnieć, że to już przy robieniu wylewki w domu należy wiedzieć, gdzie znajdzie się na przykład wanna, prysznic, toaleta czy umywalka. Przedstawiamy kilka prostych porad w temacie projektowania tego pomieszczenia. 

Podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać 

Kluczowym elementem w kontekście aranżacji łazienek jest rozstawienie elementów mających styczność z wodą. Musimy patrzeć zarówno pod kątem łatwego doprowadzenia instalacji wodnokanalizacyjnej, jak i poprzez pryzmat użyteczności i wygody. W końcu nikt z nas nie wyobraża sobie leżeć w wannie umieszczonej tuż obok muszli klozetowej.  

W rozmieszczeniu elementów łazienkowych istotne jest zostawienie wolnej przestrzeni. Jej brak może spowodować, że poczujemy się niekomfortowo. Przed sedesem warto zostawić nawet ponad pół metra kwadratowego luzu. W przypadku umywalki zależy nam bardziej na szerokości, jednak również nie powinniśmy mieć za sobą ścisku. Z reguły tutaj zostawia się wolny obszar o wymiarach 60x100cm. Podobne wymiary luzu powinny być zachowane również przy wannie. Zwróćmy uwagę również na to, aby nie próbować usilnie umieszczać wanny do małej łazienki. Prysznic także spełni swoją rolę, a przy tym nie zrobi tłoku w pomieszczeniu. 

łazienka aranzacja

Wystrój ścian w łazience 

Spora część osób przez długi czas głowi się nad wystrojem łazienki. Trzeba przyznać, że jest to bardzo ważny element mający dać nam poczucie przywiązania do tego miejsca. Ostatnio sporym trendem stały się łazienki przystrojone warstwami betonu milimetrowego. Materiał ten jest bardzo elastyczny, szybko schnie, a dzięki odpowiednim domieszkom może posiadać określoną strukturę i kolor. Jego montaż jest dużo prostszy i szybszy niż w przypadku płytek oraz wszystko rozkłada się równomiernie na całej powierzchni.  

Niektórzy nie do końca potrafią wyobrazić sobie betonowy wystrój i określić, czy faktycznie jest on dla nich korzystnie wyglądający. Warto jest więc w przeglądarce umieścić frazę “mikrocement łazienka aranżacje” i z pewnością zobaczymy niejedną łazienkę, której projekt przypadnie nam do gustu.  

Ogrzewanie w łazience i toalecie 

Trzeba przyznać, że wysoka temperatura w łazience jest konieczna szczególnie w okresie zimowym. Warto jest więc o to zadbać, aby potem po wyjściu z kąpieli nie trząść się z zimna. Najmniej opłacalnym sposobem ogrzewania w łazience jest zwykły kaloryfer żebrowy. Zabiera on sporo miejsca, a wcale nie gwarantuje nam równomiernego rozprowadzenia ciepła po całym obszarze. W tym celu, najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. Dzięki niemu ciepło produkowane będzie w całej łazience, a my wychodząc z wanny lub spod prysznica będziemy czuć ciepło pod nogami.  

Koniecznością jest również suszarka łazienkowa. Jej zaletą jest brak poboru dużej ilości miejsca, możliwość powieszenia na niej mokrych ręczników oraz skuteczne ogrzewanie. 

Redakcja dobrytynkarz.pl

Jakub to pasjonat branży budowlanej i ogrodniczej, który dzieli się swoją wiedzą na stronie dobrytynkarz.pl. Jego wpisy stanowią cenne źródło inspiracji dla wszystkich, którzy pragną stworzyć unikalne wnętrza, piękne ogrody i prowadzić stylowy lifestyle. Ponad to specjalizuje się w nieruchomościach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ekologiczne środki czystości