Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym?

Ogród Data publikacji - 26 grudnia 2020 Autor - Redakcja dobrytynkarz.pl
Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym?


Rośliny na ścianie prezentują się niezwykle efektownie. Z tego powodu coraz większą popularność zyskują ogrody wertykalne, możliwe do samodzielnego założenia we własnym domu.
Wbrew pozorom nie jest to trudne – wystarczy trochę wiedzy na temat uprawy roślin, kreatywność i podstawowe umiejętności z zakresu majsterkowania.
Dodatkowo na rynku znajdziemy coraz więcej akcesoriów, które znacznie ułatwią nam zainstalowanie tego typu żywej dekoracji.

Nie wszystkie gatunki roślin

Co jednak ważne, nie wszystkie gatunki roślin ozdobnych nadają się do tego rodzaju instalacji. Najlepiej sprawdzą się rośliny pnące oraz płożące. Wiele z nich to gatunki popularne w naszych domach:

Epipremnum złociste – absolutny król roślin pnących w polskich domach. Prawie każdy zna jego długie pędy i eleganckie, sercowate liście. Najbardziej znaną odmianą jest ta o ciemnozielonym istnieniu z nieregularnymi, żółtymi przebarwieniami. Warto jednak zwrócić uwagę na takie kultywary jak piękna, marmurkowa 'Marble Queen’ oraz podobny do niej 'Happy Leaf’ z przewagą bieli, żółty 'Neon’ czy „Godzilla”, u której klasycznie zielone liście są mocno pofałdowane i poskręcane, co nadaje im oryginalny wygląd.

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym?

Monstera – mowa tu nie tylko o klasycznej Monstera deliciosa, która podbiła serca projektantów wnętrz oraz różnych przedmiotów użytkowych. Rodzaj Monstera obfituje w inne interesujące gatunki o powycinanych liściach, odpowiednie także do niewielkich wnętrz, takie jak Monstera adansonii (znana także pod nazwą handlową „Monkey Mask”), Monstera sp. Peru o liściach pozbawionych wcięć, za to z niezmiernie interesującą fakturą przypominającą skórę gada, czy trudniej dostępna, za to łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna Monstera siltepecana o ciekawym, błękitnawym wzorze na niewielkich, strzałkowatych liściach.

Filodendrony – ten rodzaj roślin stwarza olbrzymie możliwości aranżacyjne. Występują we wszystkich możliwych wielkościach liści, kolorach i wzorach – od klasycznie zielonego, drobnego 'Scandens’, przez podobnego 'Micans’ o brązowawych, mieniących się w świetle liściach, przez duże, mocno powycinane liście odmian takich jak 'Florida’ czy 'Golden Dragon’. Niezwykle ciekawe efekty daje łączenie w kompozycjach odmian o kontrastujących barwach – na przykład żółtego 'Lemon Lime’ z ciemnobordowym 'Black Cardinal’ czy 'Florida Ghost’, którego młode liście są niemal białe, by z wiekiem zyskać odcień szlachetnej, głębokiej zieleni.

Oczywiście warto sięgać nie tylko po pnącza. Doskonałymi, oryginalnymi akcentami w kompozycji ogrodu wertykalnego będą także kolorowe liście maranty (tutaj dodatkową atrakcją są widoczne zmiany ich położenia w zależności od światła), czy ciemne, wyraźnie żyłkowane alokazje 'Polly’. Ciekawy efekt może dać także okrągłolistna pilea, zwana popularnie „pieniążkiem” czy drobne fittonie o różnobarwych „nerwach”.

Ogród wertykalny jest niezmiernie oryginalną i wyróżniającą się dekoracją. Opisane wyżej gatunki roślin są łatwe w uprawie i mają podobne wymagania, dzięki czemu pielęgnacja całej kompozycji nie będzie trudna, i będzie ona zdobić wnętrze przez wiele lat.

Redakcja dobrytynkarz.pl

Jakub to pasjonat branży budowlanej i ogrodniczej, który dzieli się swoją wiedzą na stronie dobrytynkarz.pl. Jego wpisy stanowią cenne źródło inspiracji dla wszystkich, którzy pragną stworzyć unikalne wnętrza, piękne ogrody i prowadzić stylowy lifestyle. Ponad to specjalizuje się w nieruchomościach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Trawa