Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Gniazdka elektryczne a dzieci

Dom Data publikacji - 28 grudnia 2020 Autor - Redakcja dobrytynkarz.pl
Gniazdka elektryczne a dzieci


Ilość gniazdek elektrycznych w domu bywa różna – zdecydowanie nigdy nie jest ich za wiele. Przydają się bardzo do podłączania licznych urządzeń AGD, RTV i innych. Mogą być wmontowane w ściany wszędzie tam, gdzie jest to wygodne. Pewny problem stanowi łatwy dostęp do gniazd w domach, w których są małe dzieci.

Dlaczego trzeba zabezpieczać gniazdka?

Gniazdka elektryczne w mieszkaniu z niewiadomych powodów kuszą dzieci – już w okresie raczkowania maluch może próbować po swojemu użyć kontaktu w ścianie, jeśli do takowego sięgnie. Później mają miejsce pierwsze próby eksperymentowania, stąd istnieje ryzyko bardzo poważnego zagrożenia dla dziecka przy nawet chwili nieuwagi. Trudno jest upilnować chociażby malucha, a starsze potomstwo odkrywające u siebie zainteresowanie otoczeniem bywa tym bardziej kłopotliwe. Dlatego też dużo łatwiej i lepiej jest skorzystać ze specjalnych zabezpieczeń na kontakt lub w inny sposób utrudnić dzieciom dostęp do elektryczności.

Sposoby zabezpieczania gniazdek elektrycznych

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie gniazdek jest kupienie specjalnych „zaślepek”, które wkłada się do kontaktu podobnie jak zwykłą wtyczkę. To najprostsze rozwiązanie, bo nie wymaga modyfikacji samego gniazdka. Zaślepkę trudno wyjąć, więc okazuje się ona dość bezpieczna. Z reguły używa się białych lub szarych zaślepek, dzięki czemu są niezbyt widoczne w kontakcie i dziecko nie ma potrzeby nadto się nimi interesować.
Inna opcja to nabycie specjalnego gniazdka wyposażonego w osłonę lub zamknięcie. To nieco droższa metoda i wymaga niestety modyfikacji już istniejących kontaktów na inne. Osłona przymyka kontakt całkowicie przez ten czas, kiedy nie jest on używany.

Gniazdka poza widokiem

Jeśli jest się dopiero na etapie wyposażania budynku i można wpłynąć na rozmieszczenie gniazdek, ewentualnie mebli, odpowiednio ustawiając wszystko w mieszkaniu da się uniknąć pozostawiania kontaktów na widoku. Szafy lub półki mogą zamaskować gniazdko, jednak za każdym razem trzeba sprawdzić, czy takie ukrycie nie będzie problematyczne podczas podłączania potrzebnych urządzeń.

Dość dobrze jest poprosić o umieszczenie gniazdek wyżej – nie tuż nad podłogą – co uniemożliwi sięgnięcie do nich małym dzieciom, którym nie da się jeszcze wytłumaczyć powagi zagrożenia. Takie ułożenie pozwoli na dużo bardziej wygodne korzystanie z kontaktu i jednocześnie nie będzie prowokowało odkrywczych maluchów do prób zabawy z prądem. W wielu przypadkach obejdzie się bez konieczności montowania jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń.

Redakcja dobrytynkarz.pl

Jakub to pasjonat branży budowlanej i ogrodniczej, który dzieli się swoją wiedzą na stronie dobrytynkarz.pl. Jego wpisy stanowią cenne źródło inspiracji dla wszystkich, którzy pragną stworzyć unikalne wnętrza, piękne ogrody i prowadzić stylowy lifestyle. Ponad to specjalizuje się w nieruchomościach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?