Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Wałowanie trawnika – czy warto?

Ogród Data publikacji - 20 listopada 2020 Autor - Redakcja dobrytynkarz.pl
Trawnik


Głównym celem wałowania trawnika jest zagęszczenie ziemi oraz wyrównanie powierzchni. Taki zabieg sprawia, że trawa może się lepiej zakorzenić. Dzięki temu trawnik wygląda lepiej oraz zdecydowanie łatwiej jest go nawodnić. Wałowanie najlepiej przeprowadzać przed położeniem nowego trawnika, jednak według ogrodników dobrze jest również ten proces później powtarzać. Systematyczna pielęgnacja sprawi, że ogród będzie wyglądał znacznie lepiej. Najlepszy czas na pierwsze wałowanie trawnika to moment jego zakładania. Dzięki temu gleba uzyskuje wtedy większą gęstość, a nasiona trawy lepiej się przyjmują. Wyrównanie powierzchni jest bardzo ważnym procesem, którego nie wolno pomijać.

Wady i zalety

Jeżeli źle przeprowadzimy ten zabieg to nasiona trawy będą wolniej kiełkować oraz wiatr będzie je łatwiej wywiewał. Jednak warto również przeprowadzić wałowanie, jeżeli zamierzamy skorzystać z trawnika z rolki. Podłoże będzie bardziej zagęszczone, a rolki z trawą zdecydowanie lepiej będą przylegać do gleby. Takie rozwiązanie sprawi, że trawa szybciej zapuści korzenie. Pierwsze koszenie trawnika również powinno być poprzedzone wałowaniem. Jednak należy pamiętać, żeby nie wykonywać tego zabiegu, jeżeli gleba jest mokra, ponieważ w takiej sytuacji możemy uszkodzić strukturę ziemi. Zaburzona struktura gleby potrzebuje znacznie więcej czasu, żeby przyjąć korzenie trawy i sam proces wzrostu będzie trwał o wiele dłużej. Zabieg wałowania najlepiej wykonywać wiosną. Według specjalistów najlepszym miesiącem do przeprowadzenia tego procesu jest marzec. Jednak warto również pragmatycznie sprawdzać stan trawy i wykonać wałowanie, jeżeli zobaczymy nierówności oraz uwypuklenia.

Wałowanie trawnika

Takie symptomy mogą oznaczać, że trawa nie jest w dobrym stanie i należy o nią szczególnie zadbać. Podczas zimy woda gromadzi się pod powierzchnią ziemi. Następnie zamarza i powoduje to poważne uszkodzenia struktury gleby oraz wybrzuszenie trawnika. Warto pamiętać, żeby wał miał odpowiedni ciężar, ponieważ zbyt lekkie urządzenie nie wpłynie korzystnie na stan ukorzenienia. Dobrze wykonane wałowanie sprawi, że trawa nie będzie zasychać wiosną ani latem. Do wyboru są wały metalowe oraz wykonane z tworzywa sztucznego. Wały z tworzywa sztucznego są sztucznie dociążane za pomocą wody lub piasku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup wału metalowego, który posiada większy ciężar i znacznie wytrzymalszą konstrukcję. Warto również zauważyć, że wał wypełniony piaskiem jest cięższy od wału wypełnionego wodą. Jeżeli wał metalowy jest malowany proszkowo to jego trwałość jest większa.

Redakcja dobrytynkarz.pl

Jakub to pasjonat branży budowlanej i ogrodniczej, który dzieli się swoją wiedzą na stronie dobrytynkarz.pl. Jego wpisy stanowią cenne źródło inspiracji dla wszystkich, którzy pragną stworzyć unikalne wnętrza, piękne ogrody i prowadzić stylowy lifestyle. Ponad to specjalizuje się w nieruchomościach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Trawa