dobrytynkarz.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

Puch czy pierze - jakie wypełnienie poduszki wybrać?
Wnętrza

Puch czy pierze – jakie wypełnienie poduszki wybrać?

Wybór odpowiedniej poduszki ma ogromne znaczenie dla komfortu snu i jakości nocnego wypoczynku. Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów poduszek z rozmaitymi wypełnieniami, dzięki czemu łatwo dopasować tą najlepszą dla swoich potrzeb. O ile alergicy powinni wybierać poduszki z wypełnieniami antyalergicznymi, tak osoby bez uczuleń mogą korzystać z tych wypełnionych puchem lub pierzem.
Czym różnią się te dwie opcje?

Puch i pierze – czym się różnią?

Mianem puchu określa się najdelikatniejszy surowiec, który pozyskiwany jest od ptactwa wodnego – przede wszystkim kaczek i gęsi. Posiada trójwymiarową, haczykowatą budowę, dzięki której doskonale absorbuje i utrzymuje ciepło. Ponadto jest higroskopijny, dzięki czemu łatwo pochłania nadmiar wilgoci.
Wytwarza się go z piór piskląt oraz podszycia piór dorosłych ptaków.

Pierze jest tańszym surowcem. Również pozyskuje się je od ptactwa, jednak cechuje się znacznie mniejszą delikatnością i sprężystością niż puch. Wypełnienie z pierza jest przez to twardsze niż w przypadku poduszek puchowych – co bywa zaletą, na przykład gdy potrzebne jest nam stabilne podparcie.

Warto tutaj wspomnieć, że zarówno puch, jak i pierze pochodzące od gęsi są znacznie delikatniejsze niż te pochodzące od kaczek.

Puch czy pierze – co wybrać?

Dobór poduszki jest kwestią indywidualną. Niektórzy preferują poduszki bardzo miękkie – w tym przypadku dobrym wyborem będą te wypełnione puchem.
Z kolei osoby, które wolą mieć mocniejsze, stabilniejsze podparcie głowy w czasie snu, będą bardziej zadowolone z poduszki o wypełnieniu z pierza lub tak zwanego półpuchu – czyli mieszanki pierza z puchem.
Warto przy tym zaznaczyć, że również poduszki z pierza zawierają zwykle pewną domieszkę puchu.
Poduszki puchowe lepiej sprawdzą się także u osób, którym w nocy jest gorąco, i które w związku z tym intensywnie się pocą. Puch lepiej odprowadza ciepło i wilgoć, zapewniając w tym przypadku znacznie większy komfort snu.

Minusem puchu jest jednak jego wyższa cena w porównaniu do poduszek wykonanych z pierza, których koszt jest o wiele bardziej przystępny dla większości osób. Z drugiej strony, poduszka należy do tych przedmiotów, które służą nam przez szereg lat, a także bezpośrednio wpływają na jakość snu, a co za tym idzie – procesy regeneracji organizmu, niezbędne dla zachowania zdrowia.
Dodatkowo dobrze dobrana, wysokiej jakości poduszka naturalna ułatwia zadbanie o kręgosłup szyjny, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia stanów bólowych, a w dłuższej perspektywie – problemów zwyrodnieniowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.